Šelak je přírodní živice, získávaná z výměšků červce lakového (Kerria lacca) žijícího na stromech tungovníku a krotonu. Vyskytuje se v Asámských lesích a v Thajsku. Červec pomocí tohoto sekretu chrání své larvy před nepříznivými vlivy okolí. Látkou obalují větvičky až do síly několika milimetrů. Surový šelak se čistí praním, taví se a v tekutém stavu natírá na válce, na nichž tuhne a nakonec seškrabuje v podobě tenkých lupínků.

Kromě šupinového šelaku, se prodává i šelak knoflíkový, vznikající tuhnutím kapek roztavené pryskřice. Šelak se také čistí a obrarvuje do několika odstínů od „bílé“ až po „rubínovou“ barvu.

„Lak“ je slovo odvozené ze Sanstrtu, kde „lakh“ znamená 100 000, číslo odkazuje k hustým rojům brouků jenž zaplavují větve stromů během říje.

V Evropě se šelak proslavil za vlády Ludvíka XIV v 17. století. Říká se, že jím tehdy byla pokryta celá Paříž (proto se mu často také říká „francouzský lak“).  V této době si ho mimo jiné oblíbili i malíři, především jako závěrečný lak pro olejomalbu.
Nejstarší zmínky o tomto materiálu se našly ve 3000 let starých védských textech. Jedna védská kniha zmiňuje dokonce palác postavený kompletně z laku.