Vytéká z afrických akácií. Skládá se z draselných a vápenných solí kyseliny arabové (CSH8 O )n . Prodává se v podobě bezbarvých nebo nažloutlých valounků silně lesklého, lasturnatého lomu. Za nejhodnotnější bývá považován druh hashab, pocházející z provincie Kordofan. Senegalský druh africké gumy se od gumy kordofanské liší drsnějším povrchem, menším leskem a také tím, že je slabě hygroskopický a dává hustší roztoky. Indická guma zvaná ghatti a australská – wattle jsou druhy méněcenné. Do obchodu přichází též mletá arabská guma, ta však bývá porušována dextrinem.
01.01.03 Arabská guma
Arabská guma se ve studené vodě jen zvolna rozpouští v hustý, silně lepivý roztok v poměru 1 : 2. Tenká vrstva rozpuštěné arabské gumy usychá v bezbarvý, jako sklo lesklý a tvrdý povlak, který lze vodou opět snadno rozpustit. V suchém prostředí je velmi stálá, nežloutne, nezakaluje se a nezvětrává, je však velmi křehká, a proto je nutno přidávat k ní změkčovadla (glycerin, glukózu nebo cukr). Arabská guma reaguje slabě kysele a její roztoky záhy kysnou a plesnivějí. Aby se tomu zabránilo, přidává se do nich zrníčko kafru, borax nebo stopa formalinu.
V současnosti jí můžeme nalézt v temperách, akvarelových barvách, některých tuších nebo se s ní setkáme při přípravě litografického kamene.“
Vykrývání
V akvarelu se čistá arabská guma používá pro vykrývání světlých ploch. Středně viskózní roztok, naneseme na místa, která chceme chránit a po zaschnutí povrchu malby ji můžeme odrolit prstem, nebo pryžovou gumou.
Arabská guma v hustém roztoku také dobře emulguje na znamenitou temperu, která si udržuje brilanci barev.
Příklady emulgace: Arab. guma – lněný olej
Arab. guma – vajíčko
Arab. guma – bílek (pod zlatou iluminaci)
Pro výrobu lepidla je idelální poměr; jedna část arabské gumy na dvě části vody… Uvařte vodu ( nebo použijte destilovanou) a zchlaďte na 60°C, pak přidejte gumu. Pokud pracujeme s arabskou gumou v prášku je třeba ji přidávat pomalu aby netvořila hrudky. Pokud připravujeme gumu z hrudkové pryskyřice, obsahuje vždy malé části dřeva a nečistot, je třeba ji po rozpuštění zcedit.
Guma v hrudkách bývá čistější, navíc máme jistotu, že nebyla získána extrakcí z mrtvého dřeva.
Pokud chceme arabskou gumu delší dobu skladovat je dobré ji uložit do chladničky, nebo do ní alespoň přidat nějakou dezinfekci (doporučuje se hřebíčková nebo kafrový olej, borax, nebo Preventol®).
Arabskou gumu lze použít na vykrývání i separaci barev od tiskové matrice v litografii. Jeho nanesením na celý povrch matrice se také snadno zbavíme zbytků oleje na povrchu.
Roztok používaný na litografické kameny má být hustší než ten, který bychom použili na hliníkové matrice. Na separaci hliníkové matrice použijeme roztok do kterého jsme přidali kyselinu fosforovou a kyselinu octovou. Do roztoku na litografické kameny se zase používá 2% roztok kyseliny dusičné.
Zdroje:
http://art-design-glossary.musabi.ac.jp/gum-arabic/
V arabském světě se s arabskou gumou začalo obchodovat už 400 let př.n.l.. V dobách faraonů se používala jako pojidlo barev pro malbu na pergamen. „Ve středověku sloužila arabská guma vedle vaječného bílku jako pojidlo barev, jimiž se prováděly iluminační malby. Už ve 12. století se o ní objevují zmínky v zápisech tehdejších umělců. V současnosti jí můžeme nalézt v temperách, některých tuších nebo se s ní setkáme při přípravě litografického kamene.“
Arabská Guma se používá jako pojidlo pro tradiční japonskou techniku malby – Nihonga. Nihonga je malba, která spočívá ve vrstvení čistých barevných tónů přes sebe. Záměrem je aby si pigmenty zachovaly co nejčistší podobu, tomu napomáhá právě čirý, pevný film arabské gumy. Pro ustálení malby provedené pojidlem z arabské gumy je třeba použít fixativ.
Akáciová guma dnes hraje důležitou sociální ekonomickou a enviromentální roli v severní části Afriky (tzv. gumový pás). Dříve byl sběr arabské gumy předmětem vykořisťování místních obyvatel nelegálními organizacemi. Dnes je komunita sběračů zaštítěna oficiálními organizacemi (http://www.sossahel.org/), které jim umožnují rehabilitaci zemědělství. Kromě péče o samotné stromy, jež bývaly z důvodu nedostatku peněz obyvateli káceny na dřevo, si mohou nyní mnozí obyvatelé dovolit přivést vodu do svých vesnic a díky obnově stromů a zavlažování krajiny dochází ke kultivaci pouště.
https://www.youtube.com/watch?v=Hcq3_Vx5_4g
https://www.kremer-pigmente.com/de/gummi-arabicum-stuecke-63300.html
https://fichema.cz/vyhledavani?controller=search&s=Arabsk%C3%A1+guma
http://www.krustashop.cz/www-krustashop-cz/eshop/0/3/5/385-Arabska-guma-v-kusech