Celulóza je molekula, která se skládá ze stovek – a někdy i tisíců – atomů uhlíku, vodíku a kyslíku. Celulóza je hlavní látkou ve stěnách rostlinných buněk a pomáhá rostlinám zůstat tuhé a vzpřímené.
Lidé nemohou strávit celulózu, ale ve stravě je důležitá jako vláknina. Vláknina pomáhá vašemu zažívacímu systému – udržuje jídlo v pohybu střevem a vytlačuje odpad z těla. Zvířata, jako jsou krávy, ovce a koně, mohou trávit celulózu, a proto mohou získávat potřebnou energii a živiny z trávy.
Celulóza má mnoho využití. Z bavlny vyrábí oblečení jako trička a džíny. Výroba papíru vyžaduje obrovské množství celulózy, získané hlavně ze dřeva.

Methylcelulóza je lepící rostlinná pasta, kterou používají konzervátoři výtvarného umění k připevnění japonských papírových obrazů a dekorací. Metylcelulóza v suchém stavu je bílý prášek vyrobený z rostlinné celulózy. Lepidlo na bázi methylcelulózy obvykle vytváří mnohem slabší vazbu než pšeničná pasta. Při lepení křekých kaligrafií nechcete, aby byl závěs silnější než dílo. Methylcelulóza slouží k zavěšení tenčího a lehčího díla na papíře pro pevné i svitkové podklady.

Ve velkovýrobě se ze škrobu vyrábí částečnou hydrolýzou, tepelnou reakcí dextrinů a kyseliny nízké koncentrace, enzymy. Dextrin je žlutavý prášek, který se na rozdíl od škrobu dobře rozpouští ve vodě. Jak škrob, tak dextrin se využívá k výrobě lepidel.