Oleje, Pryskyřice, vosky
Jedná se o produkty živočišných a rostliných tkání, nebo jejich přímé deriváty. Oleje a pryskyřice jsou sloučeninami uhlovodíkoých skupin. Vosky jsou pak estery mastných kyselin vznikající po rozpadu uhlovodíkových vazeb. Oleje, pryskyřice i vosky mají všechny společné hydrofobní vlastnosti.
Jelikož mají příbuznou chemickou stavbu, všechny slouží i podobným účelům… Většinou jako pojidla, plnidla či nosiče, přičemž všechna jsou obdobou syntetických polymerů. Přesto že nevysychavé oleje se tak většinou nenazývají.
Oleje
…>
Pryskyřice
…>
Vosky
…>
Škroby
Rostlinné škroby představují vysoce zajímavý surovinový zdroj pro chemický nebo jiný průmysl, avšak pouze malá část z celkové produkce škrobů je pro průmysl určena.
Škrob se vyskytuje jako zásobní polysacharid u většiny rostlin, ale jen z malého počtu rostlin se dá škrob prakticky získat. Vyskytuje se v podobě zrn různé velikosti a struktury, která je charakteristická pro jednotlivé rostliny. Zrna se vyskytují vždy volná, nejsou chemicky nebo fyzikálně vázaná na jinou složku, což umožňuje jejich poměrně snadné získávání.
Technologicky zajímavé jsou hlízy nebo semena, přičemž je zásadní rozdíl mezi škrobem hlízovým a škrobem ze semen. Škrob uložený v hlízách (např. brambory) se nachází v prostředí s převahou vody, proto jsou jeho zrna veliká, polydisperzní, nakypřená, a je tak možné, aby voda vstupovala dovnitř a ven jakoby velkou smotanou molekulární sítí. Naopak škrob v zrnech (kukuřice, pšenice) je uložen na opačném místě rostliny, kde obsah vody činí nejvýše 20 %. Tento škrob je většinou monodisperzní, drobný, vstup vody dovnitř zrna jde velmi obtížně.
Hlavní plodiny poskytující škrob jsou kukuřice, brambory, pšenice a tritikále. Škrob z ječmene, ovsa, hrachu, čiroku nebo čočky není dosud ve větší míře využíván. Šlechtění plodin jako kukuřice, pšenice, hrách nebo brambory se zaměřuje na vyšlechtění nových odrůd pro průmyslové využití. Potenciálně by mohly sloužit jako zdroj škrobu i proso, amarant, orobinec, žito, sója.
Škroby se liší v jejich chemickém složení, zejména podle různého podílu makromolekul amylózy (lineární struktura řetězce) a amylopektinu (rozvětvený řetězec).
Celuóza
Celulóza je polysacharid sestávající se z beta-glukózy. Jednotlivé glukózové jednotky tvoří řetězce, které jsou nerozpustné ve vodě. Je hlavní stavební látkou rostlinných buněčných stěn.
Je nejrozšířenějším biopolymerem na zemském povrchu, ročně jí vzniká až 1,5×109 tun.
Termín celulóza se velmi často nesprávně používá pro označování papírenského polotovaru, jenž je směsí celulózy, hemicelulóz a zbytků ligninu – pro nějž papírenský průmysl používá termín „buničina“.
Většina živočichů na zemi nemá enzymy, které dokáží rozštěpit vazby mezi jednotlivými glukózovými jednotkami. Proto je pro ně nestravitelná a tvoří tak vlákninu, která projde jejich trávicím traktem a společně se střevními bakteriemi tvoří výkaly. Ovšem, jedním z mnoha živočichů, kteří dokáží celulózu trávit je Hlemýžď zahradní. Také býložravci často hostí ve své trávicí trubici „symbiotické bakterie“, které celulózu buněčných stěn rozštěpí a umožní tak býložravci zužitkovat energii, která je v ní uložena. Nejznámější jsou bezesporu bakterie, termiti nebo přežvýkavci, kteří dokážou symbiotických bakterií využít nejlépe.
Přírodní celulóza je na celém světě k dispozici prakticky v neomezeném množství.
Celulóza se izoluje ze dřevin, odstraněním ostatních složek (hemicelulóza, lignin, oleje atd.), z velké části je získávána z lesních probírek. Tímto les dostává prostor pro dýchání a růst, čímž je podporována jeho regenerace. Je možno ji také extrahovat z pšenice a obilnin.
Je naprosto ekologicky odbouratelná, neomezeně dostupná a zdravotně nezávadná, což z ní činí ideální materiál pro mnoho jednorázových produktů jako alternativa plastu
Kaučuk
Z chemického hlediska se jedná o v přírodě se vyskytující cis-1,4 polyisopren. Přírodní kaučuk je elastomer, který se získává zpracováním přírodního latexu, který vytéká z nařezané kůry kaučukovníku brazilského „Hevea brasiliensis“. V Evropě je tento kaučuk znám od poloviny 18. století. Kaučukovníky se až do poloviny 19. století pěstovaly jen na plantážích v Jižní Americe. Nyní se největší podíl kaučuku vyrábí v Jihozápadní Asii, ale v současné době se stává také západní Afrika významnou oblastí produkce přírodního kaučuku.
Podstatnou vlastností kaučuku, která jej předurčuje k použití v mnoha odvětvích průmyslu, je jeho schopnost se účinkem vnější síly deformovat a poté se vrátit do původního stavu.
Kaučuky jsou základní surovinou pro výrobu pryží. Na délce vulkanizace a přidaných vulkanizačních přísadách závisí výsledná tuhost pryže, formovatelnost, odolnost k oděru a další požadované vlastnosti.